Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

czwartek, 13 listopada 2008

Dlaczego dzieci są otyłe i czym to grozi?


Nadwaga jest niebezpieczna dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego, dziecko otyłe ma częściej złe samopoczucie, ponieważ jest często dyskryminowane i krytykowane przez rówieśników i dorosłych. Osoby z dość dużą nadwagą znacznie częściej popadają w depresję ponieważ mają niska samoocenę.
Ludzie z otyłością bardzo często maja poważne problemy fizjologiczne. Typowe zaburzenia występujące u takich osób to szybkie tępo wzrastania i dojrzewania, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie, bezdechy w czasie snu oraz choroby jajników.
Zbyt duża ilość kalorii, które są dostarczane w pożywieniu jest najczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała. Dziecko tyje wtedy, gdy w jego życiu nie ma miejsca na ruch, a je dość obfite posiłki. Na wadze bardzo negatywnie odbija się siedzenie przed telewizorem i zjadanie gigantycznej ilości słodyczy!!! Należy jednak pamiętać, że u ok.5% dzieci otyłość towarzyszy innym problemom zdrowotnym np. chorobom tarczycy. Mimo to zachowania, które mają na celu ograniczenie kaloryczności pożywienia oraz zwiększenie wysiłku fizycznego jest uzasadnione, jednak gdy dziecko tyje bez wyraźnych przyczyn żywieniowych warto zasięgnąć porady lekarskiej!!!

Brak komentarzy: