Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

środa, 22 października 2008

TANOREKSJA- jest to uzależnienie od opalania się, zarówno tego naturalnego jak i tego w solariach. Modę na opaleniznę zapoczątkowała w latach 20-tych zeszłego stulecia Coco Chanel, ale od momentu pojawiania się solariów przypadków tanoreksji wciąż przybywa. Osoby cierpiące na tą chorobę potrafią spędzać w solarium po kilka godzin dziennie, a pomimo to wciąż wydają się sobie zbyt blade. Głównym skutkiem tanoreksji jest rak skóry, ale także poparzenia i nadmierne starzenie się skóry. Nałóg bywa często tak silny, iż nawet pojawienie się nowotworu nie jest w stanie powstrzymać danej osoby od wizyty w solariuim. Co roku w Polsce liczba przypadków raka skóry wzrasta aż o 10-15%. Wedłóg specjalistów główną tego przyczną jest nadmierne poddawanie się działaniu promieni ultrafioletowych.

Tornado

Wraz z ociepleniem klimatu rośnie liczba tornad. Mówi się, że świat wchodzi w epokę wielkich cyklonów.

Tornado- gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornado mierzy się w 6 stopniowej skali Fujity.

Tornado w Polsce nazywane jest trąbom powietrzną. W Polsce mówi się o niej znacznie rzadziej niż w USA. Jest to błędem, gdyż będą one w naszym kraju coraz częstsze. Zmiany klimatyczne nie ominą Polski. Tornada powstają najczęściej w okresie wakacyjnym. Wystarczy niewielki spadek temperatury i nieszczęście gotowe. W Polsce siła tornad jest niższa niż w USA, lecz fachowcy ostrzegają że kwestią czasu jest powstanie tornada o największej sile.

Najbardziej zagrożonymi obszarami są:
woj. Podkarpackie, Małopolskie, Śląskie, Opolskie, Łódzkie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, oraz całe wybrzeże kraju.

niedziela, 19 października 2008

Odpowiednie żywienie jako podstawa zdrowia życia człowieka

Dobre i odpowiednie odżywianie się wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Jest to czynnik warunkujący prawidłowy rozwój fizyczny, ale nie tylko, ponieważ wpływa także na nasze samopoczucie psychiczne, właściwą wydajność w pracy, oraz zdolność przyswajania sobie wiedzy. Prawidłowe żywienie jest czynnikiem, który w istotny sposób oddziaływuje na zdrowie człowieka jako jednostki, a tym samym na prawidłowe zachowanie ciągłości populacji ludzkiej.
Wiele różnych schorzeń jest najczęstszym skutkiem nieodpowiedniego odżywiania się, oczywiście jest to zależne od jego charakteru, czasami stanowi tło dla szybszego rozwoju różnych chorób. Prawidłowe żywienie to dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i odpowiednim stosunku, przy uwzględnieniu liczby posiłków i ich rozłożenia w ciągu dnia. Zawartość ilościowa poszczególnych produktów w racji pokarmowej powinna zależeć od wieku, płci oraz wykonywanej pracy. Niestety, zbyt często obserwuje się nieprawidłowe stosunki ilościowe, jak i jakościowe w żywieniu ludzi.

Dlatego ja zajmę się zagrożeniami jakie kryją się w jedzeniu, aby chociaż w jakimś stopniu uświadomić Was wszystkich jak bardzo można zaszkodzić swojemu zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego co jemy i jakie mogą być tego zaskakująco nieprzyjemne konsekwencje.
Kochani!

Podjełam się pisania bloga o tematyce przyrodniczej. Myślę, że to dość istotny i ciekawy temat. Zmieniający się klimat szykuje mieszkańcą Ziemi wiele niespodzianek. Niespodzianek, które mogą być tragiczne w skutkach. Ostatnio słyszałam że świat wszedł w epokę wielkich cyklonów. Przez najbliższy czas będe staral sie Wam przybliżyć te zjawiska. Na początku chce poruszyć temat emisji "gazów szklarniowych" do atmosfery. "Gazy szklarniowe" to dwutlenek węgla, freony, metan, podtlenek azotu, halony i para wodna.
Rozwój aglomeracji miejskich oraz okręgów przemysłowych powoduje przedostanie się do atmosfery coraz więcej zanieczyszczeń. Jeśli nie ograniczy się emisji "gazów szklarniowych" efekt może być tragiczny.

Skutki zanieczyszczeń atmosfery:
efekt szklarniowy- promienie słoneczne ocieplają powierzchnię ziemi, ciepło promieniuję w górę i przenika przez atmosferę. Tam jest zatrzymywane przez "gazy szklarniowe". Gdyby nie efekt szklarniowy temperatura na Ziemi byłaby niższa.
Z biegiem czasu podniesie sie poziom mórz i oceanów, zmieni się również klimat.

efekt cieplarniany- przedostawanie się do atmosfery dużej ilości dwutlenku węgla, co może doprowadzić do znacznego ocieplenia klimatu.
Zawartość CO2 w atmosferze wpływa na zanikanie planktonu morskiego. Fizjologowie zakładają że efekt cieplarniany wpływa na wzrost zachorowań na raka skóry.

dziura ozonowa- ozon to gaz zawierający te same atomy co tlen. Tworzy ochronną warstwe Ziemi. Zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe B, mogące uśmiercić lub uszkodzić komórki roślin lub zwierząt. Jeśli do warstwy ozonowej dostają się zanieczyszczenia, powoduje to zanikanie ozonu.

smog- zanieczyszczenia powietrza unoszące się nad dużymi aglomeracjami i okręgami przemysłowymi. Powstaje w wyniku emisji zanieczyszczeń w warunkach inwersji temperatury, gdy brak jest ruchów powietrza.
Smog stanowi poważne zagrożenie dla organizmów roślinnych i zwierzęcych. Na jego działanie szczególnie narażeni są ludzie cierpiący na choroby układu oddechowego i serca. Powoduje zniszczenia urządzeń i budynków, oraz zabytków kulturalnych.