Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

sobota, 6 grudnia 2008

PRACOHOLIZM - stan uzależnienia od wykonywanej pracy, powodujący zaburzenie równowagi między istotnymi elementami życia codziennego.

Pracoholikami są zwykle osoby pilne, perfekcyjne, ale i niepewne siebie, nieśmiałe, niedowartościowane, bojące się otoczenia. Często są to osoby ambitne, lubiące rywalizować i wygrywać, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę, za wszelką cenę dążą do osiągnięcia sukcesu i prestiżu społecznego. Z drugiej zaś strony podchodzące niejednokrotnie z obawą do własnego talentu, spontaniczności, czy fantazji.

piątek, 5 grudnia 2008


ŚNIEŻYCE to intensywny opad śniegu z towarzyszącym mu porywistym wiatrem. Podczas trwania śnieżycy wiatr przenosi zarówno śnieg spadający, jak też podnoszony z powierzchni pokrywy śnieżnej.

Skutki i zagrożenia, jakie mogą wystąpić po śnieżycy:

- zamykane są szkoły,
- jezdnie są bardzo śliskie w wyniku, czego zwiększa się liczba wypadków,
- wzrasta zagrożenie dla bezdomnych,
- występują zakłócenia w komunikacji kolejowej i lotniczej,
- wiele miejscowości może być odciętych od światła.



niedziela, 30 listopada 2008

INTERNET - to jeden z głównych czynników uzależniających ludzi. Jego wszechstronność powoduje, iż coraz częściej nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Osoby uzależnione uwazją go za jedyne żródło wiedzy i rozrywki. Przekonane są, że bez dostępu do globalnej sieci nie sa w stanie normalnie, samodzielnie, bez oparcia o wirtualną rzeczywistość funkcjonować. Spędzaja więc przed monitorem całe dni. Bodzcem popychajacym ludzi do ślepego zapatrzenia w internet jest czesto ich nie umniejętność przystosowania się do realnego świata, dlatego uciekają w ten wirtualny. Kolejnym powodem jest też szukanie tam akceptacji innych ludzi. W konsekwencji prowadzi on do chorób wzroku czy kręgosłupa, zaniedbywania obowiązków. Według badań na japońskim rynku może być on powodem odwodnień, niedożywień, a nawet wycieńczenia organizmu, gdyz nałogowym internautom trudno odejść od komputera nawet po to by załatwić podstawowe potrzeby fizjologiczne. Dodatkowym zagrożeniem mogą też być przygodnie zawierane znajomości. Uzaleznienie od internetu moze pociągać też za soba inne nałogi: np. od gier komputerowych po seksualizm i pornografię w sieci.

Radioaktywność to zjawisko samorzutnego przekształcania się izotopów nietrwałych danego pierwiastka w inny izotop tego samego lub innego pierwiastka, z równoczesną emisją promieniowania jądrowego. Promieniotwórczość obserwowana w istniejących w przyrodzie izotopach nazywa się promieniotwórczością naturalną, natomiast promieniotwórczość izotopów otrzymanych w różnych reakcjach jądrowych nazywa się promieniotwórczością sztuczną lub wzbudzoną. Promieniotwórczość naturalna jest wynikiem obecności naturalnych izotopów promieniotwórczych w skorupie ziemskiej oraz promieniowania kosmicznego.

Radioaktywność może stanowić dla człowieka zagrożenie wynikające ze skażenia środowiska substancjami promieniotwórczymi. Skażenie to najczęściej jest spowodowane przez:

awarie reaktorów,
spalanie paliw kopalnych, z których następuje uwalnianie radu czy toru,
bezpośrednie zrzucanie radioaktywnych odpadów do mórz i oceanów, bądź składowanie ich w ziemi,
eksploatacje i przerabianie rud, np. uranu,
nieprzestrzeganie norm dot. produkcji materiałów budowlanych z wykorzystaniem radioaktywnych popiołów i żużli, powstających ze spalania węgla kamiennego i brunatnego,
przeprowadzanie próbnych wybuchów jądrowych.
W wyniku tych działań następuje wzrost ilości pierwiastków radioaktywnych w powietrzu, glebie i wodzie, co stanowi poważne zagrożenie dla życia organizmów.

Przez umiejętne gospodarowanie, zjawisko radioaktywności można szeroko stosować w:

medycynie podczas sterylizacji sprzętu medycznego
diagnostyce i terapii medycznej, w których wykorzystuje się techniki radiologiczne i radioizotopowe,
radiacyjnej konserwacji żywności, skutecznym zwalczaniu pasożytów, grzybów i bakterii chorobotwórczych oraz eliminowaniu chemizacji żywności i pasz,
przemyśle węglowym, atomowym, energetycznym, hutniczym, chemicznym oraz w rolnictwie,
reaktorach jądrowych, w zakładach produkcji i dystrybucji radioizotopów, w zakładach przerobu paliwa jądrowego,
laboratoriach i instytucjach stosujących radioizotopy do celów naukowych,
archeologii oraz geologii przy badaniu wieku skał.