Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

środa, 15 października 2008

Uroda, młodość, wysportowane ciało to dzis synonimy sukcesu. Bombardowani reklamami, w których ciało jest wyidealizowane(często komputerowo) wciąż staramy się dogonić te niedościgłe wręcz wzorce. Starania te często przechodzą w obsesje, które stają się nałogami, a więc najczęstszymi i najgrożniejszymi zagrożeniami psychiczno-społecznymi naszych czasów.

Uzależnienie zwykle kojarzy nam się z alkoholem czy narkotykami. Jednak specjaliści znają o wiele więcej czynników sprawiających, że porzucamy najcenniejsze dla nas wartości na rzecz gadżetów czy obsesyjnych zachowań.

w swoich wpisach pozwolę sobię nie tylko opisać tak powszechne uzależnienia jak bulimia czy anoreksja, ale przede wszystkim takie, o których istnieniu często nie zdajemy sobie sprawy...

1.ANOREKSJA- popularnie zwana też jadłowstrętem. Jej ofiarą padają najczęściej młodzi ludzie, głownie dziewczęta w wieku od 14 do 21 lat. Przyczyną tej choroby jest najczęściej wyidealizowany przez media obraz naszego ciała. Często zdarza się też, iż młodzi ludzie poddają się głodówce ponieważ ich tusza jest obiektem zartów rówieśników. Zaczyna się pozornie, od ograniczania ilości spożywanych pokarmów, z czasem jednak, przestaje się niemal w ogóle jeść, pozbawiając tym samym organizmu cennych witamin i substancji odżywczych. Takie zachowania doprowadzają do tego, iż przewód pokarmowy kurczy się i ''oducza się'' trawienia pokarmów, przestajemy więc odczuwać potrzebę jedzenia.

Anoreksji towarzyszy gwałtowny spadek masy ciała, u dziewczyn zanik miesiączki, bóle głowy, wypadanie włosów, zsinienie skóry i ogólne osłabienie organizmu.

Leczenie tej choroby polega na długotrwałej terapii osoby uzależnionej. W przypadku osób niepełnoletnich rodzice mogą wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie i skierowanie chorego na przymusowe leczenie.

1 komentarz:

Łukasz pisze...

Podziękowania Marzenka:)
Otworzyłaś worek z wpisami, teraz się posypią. I masz rację, nie wolno patrzeć na swe ciało poprzez pryzmat nieosiągalnych ideałów, bo te istnieją w świecie idei. My posiadamy tylko marne kopie:)