Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

czwartek, 27 listopada 2008

Mleko i czerwone mięso...


Na stronie internetowej (http://kuchnia.wp.pl/index.php/health/prop/id/48/t_c/1 ), znalazłam artykuł dotyczący spożywania nabiału oraz czerwonego mięsa. Artykuł ten znajduje się poniżej. Myślę, że to co w nim jest zawarte powinno dać wszystkim do myślenia, ale niekoniecznie trzeba brać to wszystko do siebie, ponieważ cos musimy jeść, natomiast zastanówmy się co i w jakich ilościach oraz jak przygotowane.


„Jedzenie czerwonego mięsa i nabiału może zwiększać naszą podatność na zakażenie groźnym szczepem pałeczki okrężnicy - ostrzegają naukowcy z Australii i USA na łamach pisma „Nature".
Jeden ze szczepów pałeczki okrężnicy - E. coli, tzw. STEC - wytwarza dwie toksyny, które są podobne do toksyny produkowanej przez bakterię Shigella. Pałeczki STEC i wytwarzane przez nie toksyny mogą wywoływać bardzo poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Travis Beddoe z Monash University w Melbourne, w Australii i Ajit Varki z University of California w San Diego wraz z kolegami odkryli, że toksyny produkowane przez bakterie STEC wiążą się do cukrów zawierających jeden z glikanów tzw. kwas Neu5Gc. Cukry te nie są produkowane przez nasz organizm, zjadamy je wraz z czerwonym mięsem (np. jagnięciną, wołowiną i wieprzowiną) oraz krowim mlekiem, a po strawieniu dochodzi do ich wbudowania do tkanek budujących jelita i nerki.
Co ciekawe, to właśnie pożywienie bogate w kwas Neu5Gc jest głównym źródłem zakażeń STEC. Naukowcy podejrzewają, że jedzenie tych produktów uwrażliwia nasze tkanki na toksyny i inne czynniki produkowane przez bakterie STEC, obecne niekiedy w tych samych produktach.
Podsumowując swoje najnowsze badania, autorzy pracy radzą ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do produktów dobrze ugotowanych i pasteryzowanego nabiału, ponieważ procesy te niszczą groźne bakterie.”

wtorek, 25 listopada 2008

elektroniczne media


We współczesnym świecie, w którym elektroniczne media stały się częścią życia każdego z nas, kiedy budząc się codziennie odkrywamy ich tajemną moc, czasem może zastanawiamy się, czy to nie jest pułapka.
Internet uważany jest za najbardziej demokratyczny środek przekazu ze względu na brak cenzury przekazywanych informacji. Niesie to jednak za sobą wiele niebezpieczeństw. Encyklopedia „Białych plam” tak przedstawia zagrożenia. Internet stał się skrzynką kontaktową dla osób parających się zakazaną prawem działalnością. W Internecie oprócz informacji potrzebnych i interesujących, pojawiają się także wypowiedzi kontrowersyjne, bulwersujące i kłamliwe oraz będące instruktażem szeroko rozumianego złego działania antyspołecznego: wypowiedzi nawołujące do burzenia porządku społecznego, treści pornograficzne, instruktaże wyrobu bomb, zachęcanie do udziału w sektach. Możliwy jest dostęp do literatury, sztuk plastycznych i muzyki, lecz niejednokrotnie stoi to w sprzeczności z prawem autorskim. Autorzy stron WWW często lekceważą prawo i dobre obyczaje, zamieszczając ich prace bez wiedzy ich twórców. Innym zagrożeniem związanym z Internetem, jest łatwość zarażenia własnego komputera wirusem.
Z każdym dniem stajemy się niewolnikami technologii. Nie umiejąc wykorzystać właściwie dostępnych nam urządzeń, domagamy się wymiany komputera na szybszy czy zakupu nowego telefonu komórkowego na model z kolorowym wyświetlaczem i wyposażonym w mini aparat cyfrowy. Dzieje się tak, gdyż w dzisiejszym świecie stajemy się niewolnikami elektronicznych urządzeń, w większości przypadków nie wiedząc tak naprawdę o funkcjach, jakie one posiadają

Telewizja i technika wideo


Telewizja dzieli się na edukacyjną - kształcącą - i na resztę, do której zaliczamy kryminały, horrory, thrillery, itp.
Jak się łatwo domyślić, filmy edukacyjne mają więcej zalet od tych drugich. Oglądając przyrodnicze, historyczne, o nauce, o odkryciach ludzkich, człowiek nie tylko się relaksuje, ale uzyskuje wiele ciekawych informacji, których np. książka lub nauczyciel nie są w stanie pokazać. W podręczniku co najwyżej możemy znaleźć zdjęcie czegoś, ale czyż nie lepiej byłoby zobaczyć to coś w ruchu? Czy nie lepiej byłoby usłyszeć głos słowika, niż zobaczyć jego portret? Telewizja ma tą przewagę, nad innymi środkami przekazu, że odbieramy ją prawie wszystkimi zmysłami, co daje nam wrażenie, że znajdujemy się w miejscu, które jest pokazywane. Co jeszcze daje nam wideo? Jak już wspomniałem, relaksuje i pomaga w rozładowanie napięcia, które zbira się przez cały dzień żmudnej pracy. Nagrywanie zaś na taśmy interesujących nas programów, pozwala odpowiednio zaoszczędzić czas, którego w dzisiejszych czasach szczególnie nam brakuje.
No i na tym niestety się kończą zalety techniki wideo. Na nieszczęście wady łatwiej przychodzą mi do głowy. Po pierwsze, to co ostatnio słyszymy i o czym huczą w mediach - rośnie liczba przestępstw popełnianych przez młodzież i nie mam tu na myśli tylko osiemnastolatków, gdyż coraz więcej jest także tragedii dokonywanych przez małe dzieci nieświadome swych czynów. Próżno im tłumaczyć, że człowiek nie kaczka, a uderzony patelnią w głowę może nie wstać, jak to robią znani bohaterowie popularnych kreskówek. Po drugie oglądając wciągający film, człowiek przestaje kontaktować z realnym światem. W końcu można się nijako uzależnić od telewizora, a wtedy w ogóle taka osoba zachowuje się, jakby jej nie było. Wpatrywanie się w kineskop powoduje także to, że z widzem nie można porozmawiać, bo cała jego uwaga poświęcona jest losom bohatera serialu. Później taki człowiek ma problemy z wysławianiem się i z wymawianiem dłuższych kwestii. Jego mowa też wiele na tym traci, ponieważ słuchając ciągle tych samych zwrotów i dialogów telewizyjnych ułożonych tak, by każdy człowiek mógł je zrozumieć, powoduje zanik słownictwa, które zamiast się wzbogacać, degraduje się. I na tym prawdopodobnie kończą się szkody wywołane przez nadmiernie oglądaną telewizję. Nie wspomniałem jeszcze o stratach fizycznych, czyli niszczeniu się wzroku.
Oglądanie telewizji, może równie dobrze kształcić, jak i wyniszczać osobowość ludzką. Od tego co oglądamy, w dużej mierze będzie zależeć po której stronie się znajdziemy. Czy jako mądra, wykształcona, obeznana ze światem osoba, czy jako niewrażliwy i prymitywny człowiek. Ten właśnie podział, powoduje, że jednoznacznie nie da się odpowiedzieć jaki wpływ na psychikę ma technika wideo.

KWAśNE DESZCZE

Kwaśne deszcze - opady atmosferyczne, mające odczyn kwaśny, zawierające kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami ( dwutlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, chlorowodór ). Gazy są emitowane do atmosfery w procesie spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchu wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.
SKUTKI KWAśNEGO DESZCZU:
- degradacja gleb, wód
- zły wpływ gazów na płuca roślin i zwierząt
- zniszczenia roślinności
- zniszczenia dóbr kulturalnych
- zakwaszenie gleby