Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

poniedziałek, 17 listopada 2008

Czy jest możliwy NADMIAR witamin?


Witaminy i składniki mineralne uważa się często za cudowne składniki odżywcze i dlatego sądzi się, że ich przyjmowanie nie powoduje skutków ubocznych. Jednak nadmierne spożywanie tych związków może spowodować potencjalnie poważne zaburzenia w organizmie.


Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie (witaminy z grupy B i witamina C) jest wydalany z organizmu, ale witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) mają tendencję do gromadzenia się w organizmie (kumulacji), w konsekwencji czego mogą być toksyczne, gdy osiągną odpowiednio wysoki poziom.


Nadmiar witaminy A może spowodować ból głowy, mdłości, biegunkę, suchość i świąd skóry, wypadanie włosów i utratę apetytu. Zmęczenie i nieregularne miesiączkowanie są powszechnym objawem hiperwitaminozy A. W krańcowych przypadkach może wystąpić ból kości oraz powiększenie wątroby i śledziony. Beta-karoten (prowitamina A) w wysokich dawkach może spowodować żółto-pomarańczowe zabarwienie skóry. Zbyt duże dawki witaminy A w ciąży mogą być przyczyną wad wrodzonych.


Nadmiar witaminy D może prowadzić do nienormalnego odkładania wapnia w tkankach miękkich, ścianach naczyń krwionośnych i nerkach oraz do opóźnienia wzrostu u dzieci.


Nadmiar wapnia może zmniejszyć przyswajanie magnezu i cynku oraz spowodować zaparcie i nudności. Towarzyszy im zwiększone ryzyko palpitacji serca i odkładania wapnia w nerkach, co prowadzi do powstawania kamieni nerkowych i uszkodzenia nerek. Zasięgnij porady lekarskiej przed przyjmowaniem wapnia wraz z wysokimi dawkami witaminy D lub jeśli masz uszkodzone nerki, stwardnienie tętnic, wysokie ciśnienie lub inne problemy z sercem.


Nadmiar żelaza może spowodować odkładanie żelaza w narządach, powodując zastoinową niewydolność serca i marskość wątroby.


Nadmiar potasu lub sodu powoduje poważne zaburzenia rytmu serca i uszkodzenia nerwów i nerek.

Brak komentarzy: