Serdecznie witamy!!!

Jesteśmy studentami I roku Pedagogiki. zapraszamy do Naszego bloga, na którym będziemy informować Was o zagrożeniach współczesnego świata.Każdy z nas będzie zajmowal się inną dziedziną:
Marzena-zagrożenia psychologiczno-spoleczne
Justyna-zagrożenia przyrodnicze
Asia-zagrożenia żywieniowe
Karolina-zagrożenia technologiczne
Łukasz-zagrożenia polityczne

wtorek, 25 listopada 2008

Telewizja i technika wideo


Telewizja dzieli się na edukacyjną - kształcącą - i na resztę, do której zaliczamy kryminały, horrory, thrillery, itp.
Jak się łatwo domyślić, filmy edukacyjne mają więcej zalet od tych drugich. Oglądając przyrodnicze, historyczne, o nauce, o odkryciach ludzkich, człowiek nie tylko się relaksuje, ale uzyskuje wiele ciekawych informacji, których np. książka lub nauczyciel nie są w stanie pokazać. W podręczniku co najwyżej możemy znaleźć zdjęcie czegoś, ale czyż nie lepiej byłoby zobaczyć to coś w ruchu? Czy nie lepiej byłoby usłyszeć głos słowika, niż zobaczyć jego portret? Telewizja ma tą przewagę, nad innymi środkami przekazu, że odbieramy ją prawie wszystkimi zmysłami, co daje nam wrażenie, że znajdujemy się w miejscu, które jest pokazywane. Co jeszcze daje nam wideo? Jak już wspomniałem, relaksuje i pomaga w rozładowanie napięcia, które zbira się przez cały dzień żmudnej pracy. Nagrywanie zaś na taśmy interesujących nas programów, pozwala odpowiednio zaoszczędzić czas, którego w dzisiejszych czasach szczególnie nam brakuje.
No i na tym niestety się kończą zalety techniki wideo. Na nieszczęście wady łatwiej przychodzą mi do głowy. Po pierwsze, to co ostatnio słyszymy i o czym huczą w mediach - rośnie liczba przestępstw popełnianych przez młodzież i nie mam tu na myśli tylko osiemnastolatków, gdyż coraz więcej jest także tragedii dokonywanych przez małe dzieci nieświadome swych czynów. Próżno im tłumaczyć, że człowiek nie kaczka, a uderzony patelnią w głowę może nie wstać, jak to robią znani bohaterowie popularnych kreskówek. Po drugie oglądając wciągający film, człowiek przestaje kontaktować z realnym światem. W końcu można się nijako uzależnić od telewizora, a wtedy w ogóle taka osoba zachowuje się, jakby jej nie było. Wpatrywanie się w kineskop powoduje także to, że z widzem nie można porozmawiać, bo cała jego uwaga poświęcona jest losom bohatera serialu. Później taki człowiek ma problemy z wysławianiem się i z wymawianiem dłuższych kwestii. Jego mowa też wiele na tym traci, ponieważ słuchając ciągle tych samych zwrotów i dialogów telewizyjnych ułożonych tak, by każdy człowiek mógł je zrozumieć, powoduje zanik słownictwa, które zamiast się wzbogacać, degraduje się. I na tym prawdopodobnie kończą się szkody wywołane przez nadmiernie oglądaną telewizję. Nie wspomniałem jeszcze o stratach fizycznych, czyli niszczeniu się wzroku.
Oglądanie telewizji, może równie dobrze kształcić, jak i wyniszczać osobowość ludzką. Od tego co oglądamy, w dużej mierze będzie zależeć po której stronie się znajdziemy. Czy jako mądra, wykształcona, obeznana ze światem osoba, czy jako niewrażliwy i prymitywny człowiek. Ten właśnie podział, powoduje, że jednoznacznie nie da się odpowiedzieć jaki wpływ na psychikę ma technika wideo.

Brak komentarzy: